The Union County boys and girls track and field teams have completed four meets so far this season - a tri-meet at Lincoln with Winchester; a tri-meet at Monroe Central with Union City; at Centerville and a home tri-meet with North Decatur and Hagerstown.

UC athletes performed well from the very beginning and continue through the season.

UC first place honors in the tri-meet at Lincoln were Kalin Baumbauer in the 100 and 200m dashes, Emma Cox in the long jump, Libby Page in the high jump and the 400m relay team. In the boys events, Logan Harris was top dog in the 100m dash, Bradley Meadows in the high jump and Reece Watterson in both the shot put and discus throws.

At the second tri-meet at Monroe Central, more UC athletes finished at the top. Peyton Torres-Cruz was first in the 110m hurdles, Meadows won his second straight high jump, Watterson won the discus and Caden Coffman came in first in the 400m and 200m dashes.

The girls continued at the top, too. Kaleah Louden won the 100m hurdles, Haley Alcorn took the long jump, Lillian Fields was first in the high jump, the 400m and 1600m relay teams collected blue ribbons and Baumbauer won the 100m and 200m dashes.

At Centerville, Meadows led the boys with a blue ribbon in the high jump and Baumbauer (110m), Priscilla Kelly (800m) and Page (high jump) led the Lady Patriots with blue ribbon performances.

Back home at the first home track and field meet, Union County honored teammate, Zora Allstatter, before the track events began.

Harris (long jump) led the Patriots boys with a first, and Kelley (1600m), Carly McCashland (400m) and the 1600m relay team captured first place finishes to lead the Lady Patriots.

Next meets
The UC track and field teams are at the Northeastern Invitational on Friday, April 30 and the TEC meet on Tuesday, May 13. Go Patriots!
Boys team placings at Lincoln tri-meet - Winchester, Lincoln, Union County.

Patriots results
110m hurdles - Elleman 4th, 20.1.
100m dash - Harris 1st, 12:20.
1600m run - Paddock 4th, 5:40.
400m relay - Union County 3rd, 50.53.
800m - Reiboldt 4th, 2:26.
200m dash - Harris 4th, 26:75.
400m run - Coffman 3rd, 1.00; Hodgkin 4th, 1.01.
300m hurdles - Elleman 2nd, 49.04, Cruz 4th, 54.16.
1600m relay - Union County, 2nd, 3:50.
3200m relay - Union County 2nd, 9:38.
High jump - Meadows 1st, 5’6.
Long jump - Harris 4th, 16’5.5; Doyle 13.35.
Discus - Watterson 1st, 106’10; Witter 4th, 86’3.
Shot put - Watterson 1st 37’5.
Girls team results - Winchester 56.5, Union County 50, Lincoln 46.5
Girls team placings at Lincoln Winchester 70, Union County 54, Lincoln 23.

Lady Patriots results
100m hurdles - Louden 2nd, 17.39.
100m dash - Baumbauer 1st, 13.85; Townsend 2nd, 14.01.
1600m run - Nelson 3rd, 7:41; Moster 4th, 7:44.
400m relay - Union County 1st 56.15.
800m run - Kelley 2nd, 2:55; Nelson 3rd, 3:24.
200m run - Baumbauer 1st, 29.50; Cox 3rd, 29.96.
300m hurdles - Louden 2nd, 1.00.
3200m run - Antrim 2nd, 16.18.
1600m relay - Union County 2nd, 4:51.
Discus - Shepler 3rd, 65.19.
Shot put - Shepler 4th, 25’3.
Long jump - Cox 1st, 13’5-3/4.
High jump - Page 1st, 4’9; Witter 2nd, 4’6.
Boys team placings at Monroe Central tri-meet - Union County 96, Monroe Central 86, Union City 14.

Patriots results
110m hurdles - Cruz 1st, 20.47; Elleman 2nd, 21.16.
100m dash - Harris 2nd, 12:63; Doyle 4th, 13.01.
1600m run - Paddock 4th, 5:45, Meadows 5th, 5:45.
400m run - Coffman 1st, 1.01; Hodgkin 2nd, 1.03.
300m hurdles - Elleman 2nd, 50.59, Cruz 3rd, 59.23.
200m dash - Coffman 1st, 25.46; Harris 3rd, 26:80.
400m relay - Union County 2nd, 50.39.
800m - Reiboldt 2nd, 2:24.
1600m relay - Union County, 1st, 3:57.
3200m relay - Union County 2nd, 10:14.
High jump - Meadows 1st, 5’8.
Long jump - Harris 3rd, 17’5.5; Doyle 14.2.
Discus - Watterson 1st, 105’7; Witter 2nd, 94’2; Herring 3rd, 89’2.
Shot put - Watterson 2nd, 38’75; Herring 3rd, 32’6.
Girls team placings at Monroe Central - Union County 101, Monroe Central 57, Union City 29.

Lady Patriots results
100m hurdles - Louden 1st, 18.28.
100m dash - Baumbauer 1st, 13.79; Cox 2nd, 14.30.
1600m run - Kelley 2nd, 6:20, Nelson 7:29; Cannon 7:52, Moster 4th, 7:53.
400m relay - Union County 1st 56.6.
800m run - Kelley 4th, 2:59; Nelson 3:22; Moster 3:34; Boone 3:36.
200m run - Baumbauer 1st, 29.05; Cox 2nd, 30.03.
300m hurdles - Louden 2nd, .57.2.
3200m run - Antrim 4th, 16.13; Cannon 16:51.
1600m relay - Union County 1st, :56.6.
Discus - Shepler 3rd, 64.9; Vauthier 4th, 58’5, Jones 46’10; Hill 41’8, Horning 39’2.
Shot put - Shepler 4th, 24’10; Vauthier 24’8, Jones 20’2, Hill 17’8.
Long jump - Alcorn 1st, 13’; Brashears 2nd, 11’6.
High jump - Fields 1st, 4’6, Page 2nd, 4’6; Bruns 4th, 4’4.
Boys team placings at Centerville - Centerville 99, Union County 24.

Patriots results
110m hurdles - Cruz 3rd, 20.01.
100m dash - Doyle 3rd, 12.6.
400m run - Paddock 2nd, 57.2; Hodgkin 3rd, .58.
300m hurdles - Elleman 2nd, 49.1.
400m relay - Union County 2nd, 50.6.
800m - Reiboldt 3rd, 2:22.
1600m relay - Union County, 2nd, 3:54.
3200m relay - Union County 2nd, 9:45.
High jump - Meadows 1st, 5’4.
Long jump - Harris 2nd, 16’102.
Discus - Watterson 2nd, 123’2.
Shot put - Watterson 2nd, 38’7.
Girls team placings at Centerville - Centerville 85, Union County 39.

Lady Patriots results
100m hurdles - Louden 2nd, 18.1.
100m dash - Baumbauer 1st, 13.3
1600m run - Kelley 2nd, 6:19.
400m relay - Union County 2nd, 56.0.
800m run - Kelley 1st, 2:46.
200m run - Baumbauer 2nd, 28.8; Cox 3rd, 29.7.
3200m run - Antrim 3rd, 14.56.
1600m relay - Union County 2nd, :56.0.
Discus - Shepler 3rd, 75.14.
Shot put - Vauthier 2nd, 28’11, Shepler 3rd, 26’48.
High jump - Page 1st, 4’6; Fields 3rd, 4’6.
Boys team placings at Union County tri-meet - Hagerstown 95.5, Union County 31.5, North Decatur 29.

Patriots results
110m hurdles - Cruz 4th, 19.45; Elleman 21.16.
100m dash - Harris 3rd, 12:36; Doyle 13.52.
1600m run - Paddock 3rd, 5:21, Meadows 5th, 5:47.
400m run - Hodgkin 4th, :8.77.
300m hurdles - Elleman 3rd, 47.6, Cruz 5th, 56.71.
200m dash - Harris 5th, 26:57.
400m relay - Union County 3rd, :51.12.
800m - Reiboldt 3rd, 2:19.
1600m relay - Union County, 2nd, 4:41.
3200m relay - Union County 2nd, 9:24.
High jump - Meadows 2nd, 5’6.
Long jump - Harris 1st, 17’7.
Discus - Watterson 2nd, 115’1.
Shot put - Watterson 3rd, 35’9.
Girls team placings at Monroe Central - Hagerstown 70.5, Union County 51.5, North Decatur 32.

Lady Patriots results
100m hurdles - Louden 2nd, 17.49.
1600m run - Kelley 1st, 6:24, Nelson 4th, 7:31.
400m dash - McCashland 1st, 1:06; Townsend 2ns, 1:08.0
800m run - Kelley 2nd, 2:56; Nelson 3rd 3:15.
200m run - Baumbauer 4th, 28.92.
300m hurdles - Louden 2nd, 1:02.
3200m run - Antrim 2nd, 15.47; Cox 3rd, 16:35.
1600m relay - Union County 1st, 4:37.
Discus - Shepler 3rd, 74.1.
Shot put - Shepler 3rd, 26’3; Vauthier 4th, 26’3.
Long jump - Bruns 3rd, 13’2.
High jump - Page 3rd, 4’8; Fields 4’6.