The Union County girls track team advanced a 100m hurdler and two relay teams out of the IHSAA Track Sectional at Connersville on May18.

Freshman Kaleah Louden ran the 100m hurdles in 17.72 in the preliminaries and came back to cut more than a second off her time to win the hurdle race in 16.57 in the finals.

Louden was also a member the of 400m relay team which finished third to advance to regional. Emma Cox, Louden, Sarah Myers and Kalin Baumbauer ran the relay in 53.52 behind Richmond and Connersville.

The Lady Patriots’ 1600m relay team also advanced with a second place finish. Distance runners Rachel Grissom, Vanessa West, Genny Antrim and Priscilla Kelley were clocked at 10:41.

2021 IHSAA Girls Track Sectional at Connersville May 18, 2021
Connersville 114, Hagerstown 101, Centerville 90, Richmond 77.5, Rushville 70, Northeastern 54, Union County 46.5, Tri High 28, Cambridge City Lincoln 20, Seton Catholic 14.
UC girls results: (Bolded are regional qualifiers)
Discus – Peyton Shepler 9th 70-05; Brooklyn Vauthier 18th 49-06. Winning mark: 100-04.
Shot put – Vauthier 11th 26-09; Shepler 14th 25-6.5. Winning mark: 32-09.
Long jump – Kalin Baumbauer 2nd 15-09; Kelly Bruns 15th 12-6.75. Winning mark: 16-00.75.
High jump – Libby Page T-6th 4-08; Lillian Fields T-10th 4-06. Winning mark: 5-02.
4x800m relay – Priscilla Kelley, Johanna Nelson, Genny Antrim, Emma Townsend 6th 11:24.96. Winning time: 10:38.57.
4x400 relay – Kelley, Antrim, Carly McCashland, Townsend 3rd 4:31.44. Winning time: 4:29.26.
4x100 relay – Baumbauer, Kelsie Coyle, Emma Cox, Bruns 6th 55.68. Winning time: 52.6.
300 hurdles – Kaleah Louden 6th 53.98. Winning time: 50.58.
100 hurdles – Louden 1st 17.09. Preliminaries: Fields 15th 20.71.
3200 – Hallie Moster 11th 16:45.39. Winning time: 12:36.75.
1600 – Antrim 11th 6:54.45. Winning time: 5:41.64.
800 – Antrim 12th 3:03.66; Nelson 14th 3:11.03. Winning time: 2:32.09.
400 – McCashland 4th 1:06.18; Townsend 7th 1:07.85. Winning time: 1:02.41.
200 – Baumbauer 7th 28.73. Preliminaries: Cox 12th 30.85. Winning time: 27.03.
100- Baumbauer 7th 13.78. Preliminaries: Cox 12th 14.65. Winning time: 13.2.


Union County boys track and field team competed in the IHSAA boys track sectional at Connersville last week.
2021 IHSAA Boys Sectional team Scores: Connersville 141, Hagerstown 111, Rushville 93.5, Richmond 81.5, Tri 52, Centerville 51, Northeastern 32, Lincoln 28, Seton Catholic 18, UNION COUNTY 13.
UC boys sectional results:
100m dash - Logan Harris 12.52; Carson Doyle 13.10.
200m dash - Logan Harris 26.08; Peyton Torres-Cruz 27.82.
400m dash - Luke Paddock 8th, 55.37; Caden Coffman 11th, 56.32.
800m run - Braydon Reiboldt 10th, 2:14; Jack Hodgkin 14th, 2:1.
1600m run - Ty Elleman 5:22; Jack Hodgkin 5:33.
3200m run - Bradley Meadows 12:30; Mahlon Page 15:34.
110m hurdles - Ty Elleman 20.87; Peyton Torres-Cruz 21.34.
4x100m relay - Union County 9th, 49.74 (Carson Doyle, Ben tom, Peyton Torres-Cruz, Reece Watterson, Bradley Meadows, Logan Harris).
4x400m relay - Union County 4th, 3:47 (Caden Coffman, Reece Watterson, Luke Paddock, Braydon Reiboldt, Jack Hodgkin, Ty Elleman).
4x800m relay - Union County 6th, 9:15 (Caden Coffman, Jack Dodd, Luke Paddock, Bradley Meadows, Braydon Reiboldt, Mahlon Page).
High jump - Bradley Meadows 7th, 5’06.
Long jump - Logan Harris 10th, 17’08; Carson Doyle 15’01.
Shot put - Reece Watterson 10th, 38’; Jack Witter 33’09.
Discus throw - Reece Watterson 7th, 124’06; Jack Witter 83’08.